سرطان سینه

راهنمای کامل: پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان سینه

سرطان سینه دومین سرطان رایج در دنیا و شایع‌ترین سرطان در بین زنان است. هر ساله هفت هزار زن در ایران به آن مبتلا می‌شوند. سرطان سینه نتیجه تکثیر بی‌رویه و نامنظم سلول‌های سینه است که منجر به تشکیل توده‌های سرطانی می‌شود. عوامل متعددی از جمله تاریخچه خانوادگی (ژنتیک)، عادت ماهیانه در سنین پایین، یائسگی دیرهنگام، استفاده طولانی‌مدت از قرص‌های ضدبارداری، کم‌تحرکی و چاقی عوامل خطرزای ابتلا به این بیماری به شمار می‌آیند.

جدول محتوا

نکات کلیدی

 • راهنمای سرطان سینه: با یک راهنمای کامل سرطان سینه برای یادگیری درباره پیشگیری، تشخیص و درمان آن آشنا شوید.
 • پیشگیری از سرطان سینه: بهتر بدانید چگونه در برابر این بیماری محافظت کنید و با سبک زندگی سالم خطر ابتلا را کاهش دهید.
 • تشخیص سرطان سینه: با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری و پاتولوژی، از جمله ماموگرافی و بیوپسی سینه، سرطان سینه را تشخیص دهید.
 • درمان سرطان سینه: درمان‌های مختلفی بسته به مرحله و نوع سرطان به چشم می‌‌خورند که می‌توان از آن‌ها برای درمان سرطان استفاده کرد.
 • سلامت زنان: تأکید بر اهمیت سلامت زنان در رابطه با سرطان سینه و راه‌های ارتقای آگاهی و برگزاری برنامه‌های غربالگری و پیشگیری.

درک مفهوم و شیوع سرطان سینه

سرطان سینه یکی از بیماری‌های جدی که زنان را تهدید می‌کند، به تکثیر غیرطبیعی سلول‌های بافت سینه بستگی دارد. این ابتلا شکل‌های مختلفی بروز می‌کند و به دو دسته کلی سرطان خوش‌خیم و بدخیم تقسیم می‌شود. با درک عمده‌تر مفهوم سرطان سینه و شیوع آن می‌توان به انتخاب راهکارهای مناسب پیشگیری و درمان پرداخت.

در سرطان های خوش‌خیم، سلول‌ها توسعه یافته و به سایر ارگان‌های بدن آسیب نمی‌رسانند. در این صورت، بیماری در کل کنترل‌پذیرتر و درمان‌پذیر است. در مقابل، در نوع بدخیم سرطان سینه، سلول‌های سرطانی به بافت‌های دیگر بدن نفوذ کرده و در فاصله‌ی زمانی کوتاه به وضعیت بحرانی تبدیل می‌شوند.

شیوع سرطان سینه رو به افزایش است و آشنایی با عوامل خطر، علائم و راه‌های درمان آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

برای دست یابی به آمار سرطان سینه، به اطلاعات جمع آوری شده در کشورهای مختلف می‌توان مراجعه کرد. به طور کلی، این بیماری با سرعت و شدت رو به افزایش است.

 1. شیوع سرطان سینه در کشورهای صنعتی بالاتر از کشورهای در حال توسعه است.
 2. ایران به عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه به طرز قابل توجهی تحت تأثیر این رشته قرار دارد.
 3. در دهه اخیر، تلاش‌های گسترده‌ای برای کاهش شیوع این بیماری و ارائه درمان‌های مناسب صورت گرفته است.
سال تعداد موارد سرطان سینه نرخ شیوع (درصد)
2000 2,000 12
2010 4,500 18
2020 7,000 25

عوامل خطر و پیشگیری از سرطان سینه

در این بخش از مقاله به بررسی عوامل خطر سرطان سینه و نحوه پیشگیری از آن پرداخته می‌شود. محوریتِ توجه بر فاکتورهای ژنتیکی، سبک زندگی سالم، و غربالگری‌های منظم است.

شناخت فاکتورهای ژنتیکی

یکی از مهمترین عوامل خطر سرطان سینه، فاکتورهای ژنتیکی و سابقه خانوادگی سرطان سینه است. افرادی که از اقوام نزدیک خود (مانند مادر و خواهر) دارند، خطر بالاتری در ابتلا به این نوع سرطان را تجربه می‌کنند. بنابراین، اطلاع از تاریخچه خانواده می‌تواند کمک شایانی در پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان سینه ایفاء کند.

اگر در خانواده شما وجود سابقه سرطان سینه دارید، به پزشک مراجعه کنید تا مشاوره دریافت و برنامه پیشگیرانه را طی کنید.

سبک زندگی سالم جهت کاهش خطر

انتخاب یک سبک زندگی سالم برای پیشگیری از سرطان سینه از اهمیت بسزایی برخوردار است. برخی عواملی که روی خطر ابتلا به سرطان سینه تأثیر می‌گذارند عبارتند از: کم‌تحرکی، رژیم غذایی ناسالم، و عوامل محیطی. در این رابطه، رعایت کردن نکات زیر می‌تواند موثر باشد:

 • ورزش منظم
 • تغذیه سالم و متنوع
 • کنترل وزن
 • اجتناب از مصرف دخانیات و الکل

اهمیت غربالگری های منظم

روشی که اهمیت آن در تشخیص زودهنگام سرطان سینه اثبات شده است، استفاده از غربالگری‌های منظم مانند ماموگرافی است. انجام غربالگری در زمان مناسب به شرکت کنندگان این فرایند این امکان را می‌دهد تا از سلامتی آن‌ها مطمئن شوند و در صورت یافتن علائم سرطان سینه، درمان به موقع آن را شروع کنند.

انجام موفقیت آمیز غربالگری‌های سرطان سینه، می‌تواند شانس درمان ایجاد شده توسط این بیماری را به‌طور قابل توجهی افزایش دهد.

علائم سرطان سینه که باید مورد توجه قرار گیرند

شناخت علائم سرطان سینه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا تشخیص زودهنگام این بیماری شانس موفقیت در درمان را بالا می‌برد. در این بخش به برخی از علائم مهم سرطان سینه پرداخته خواهیم شد که می‌توانند در برخی از موارد به تشخیص این بیماری کمک کنند.

علائمی مانند احساس توده در سینه یا زیر بغل، تغییر سایز یا شکل پستان‌ها، ترشح مایعات غیرطبیعی از نوک پستان، تغییر در رنگ و اندازه نوک سینه، احساس درد در بافت سینه و خارش نوک سینه می‌توانند نشانه‌هایی از سرطان سینه باشند.

علائم سرطان سینه

توده در سینه

یکی از شایع‌ترین علائم سرطان ساینه، احساس توده یا توده در سینه است. توده‌ها می‌توانند جامد یا مایع باشند و ممکن است به طور قابل مشاهده با چشم یا از طریق لمس قابل احساس باشند. توده‌های سینه همیشه نشان‌دهنده‌ی سرطان نیستند، اما اگر توده‌ای در سینه احساس کردید، باید به پزشک مراجعه کنید.

تغییر شکل پستان

تغییر در سایز یا شکل پستان‌ها نیز می‌تواند نشانه‌ای از سرطان سینه باشد. این تغییرات ممکن است ناگهانی یا به تدریج رخ دهند و در اغلب موارد بر روی یکی از پستان‌ها بیشتر اثر دارد. هرگونه تغییراتی که در سایز یا شکل پستان‌ها ت bemerک کردید باید گزارش شود.

سایر علائم مرتبط با سرطان سینه

 • ترشح مایعات غیرطبیعی از نوک پستان
 • تغییر در رنگ و اندازه نوک سینه
 • احساس درد در بافت سینه
 • خارش نوک سینه

به یاد داشته باشید که همیشه علائم فوق نشان‌دهنده‌ی سرطان سینه نیستند و ممکن است به دلایل دیگری ایجاد شوند. اما اگر هر یک از این علائم را ت bemerک کردید، بهتر است هرچه سریع‌تر به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و بررسی‌های لازم را انجام دهید.

روش‌های تشخیص سرطان سینه

برای تشخیص سرطان سینه، چندین روش پزشکی وجود دارد که به منظور شناسایی و بررسی بیشتر توده‌ها و ناهنجاری‌های احتمالی در بافت سینه استفاده می‌شوند. این روش‌ها شامل تصویربرداری‌ با استفاده از دستگاه‌های مختلف و آزمایشات پاتولوژی و بیوپسی می‌باشند.

بررسی‌های تصویربرداری

 • ماموگرافی: ماموگرافی روش تصویربرداری اشعه‌ای از سینه است که می‌تواند توده‌های کوچک و اندکتر در بافت سینه را شناسایی کند. این روش برای بانوان بیش از 40 سال توصیه می‌شود.
 • ام‌آرآی سینه: تصویربرداری MR سینه، به ویژه در مواردی که ماموگرافی نتایج قطعی ارائه نمی‌دهد، می‌تواند کمک کننده باشد. اصولاً برای بیمارانی که از خطر بالای ابتلا به سرطان سینه رنج می‌برند، توصیه می‌شود.
 • سونوگرافی: این روش به ویژه در شناسایی طبقه‌بندی توده‌های شناسایی شده توسط ماموگرافی مفید است. از طریق این رشته، می‌توان تفاوت بین توده‌های چرکی و غیرچرکی را بررسی کرد.

آزمایشات پاتولوژی و بیوپسی

به منظور تأیید تشخیص سرطان سینه، از آزمایشات پاتولوژی و بیوپسی سینه استفاده می‌شود. بیوپسی یکی از دقیق‌ترین روش‌ها برای تشخیص سرطان سینه می‌باشد که در آن نمونه‌ای از بافت سینه برداشته شده و در آزمایشگاه تحت بررسی قرار می‌گیرد تا نوع و مرحله سرطان مشخص شود. بسته به موقعیت و اندازه توده، از نوع‌های مختلف بیوپسی استفاده می‌شود:

 1. بیوپسی سوزن نازک
 2. بیوپسی سوزن ضخیم
 3. بیوپسی تحت راهنمایی سونوگرافی
 4. استریوتاکتیک بیوپسی
 5. بیوپسی درون‌بافتی

بیوپسی می‌تواند به پزشک‌ها کمک کند تا اطمینان حاصل کنند آیا سرطان وجود دارد یا خیر و همچنین در تعیین مرحله و درجه سرطان سینه بسیار موثر است.

گزینه‌های درمانی سرطان سینه

درمان سرطان سینه بستگی به مرحله و نوع سرطان دارد و شامل روش‌های درمانی سرطان سینه متنوعی است. در این بخش به بررسی انواع درمان سرطان سینه می‌پردازیم.


جراحی

 • لومپکتومی: برداشتن توده سرطانی بدون از بین بردن کل سینه
 • ماستکتومی: برداشتن کل پستان

شیمی‌درمانی

استفاده از داروهایی که رشد سلول‌های سرطانی را متوقف یا کاهش می‌دهند.


پرتو درمانی

استفاده از پرتوهای فوق‌العاده قدرتمند برای کشتن یا کاهش سلول‌های سرطانی و در کنار جراحی یا شیمی‌درمانی به کار می‌رود.


هورمون‌درمانی

مسدود کردن یا کاهش هورمون‌های خاصی که به رشد سرطان سینه کمک می‌کنند.


درمان‌های هدفمند

درمان‌هایی که به طور خاص به مسدود کردن رشد و پخش شدن سلول‌های سرطانی کمک می‌کنند.

با انتخاب مناسب و به موقع روش‌های درمانی مناسب برای سرطان سینه، شانس درمان موفقیت‌آمیز را افزایش داده می‌شود.

جراحی در درمان سرطان سینه

جراحی یکی از روش‌های معمول و موثر در درمان سرطان سینه است که بسته به مرحله و گسترش بیماری، ممکن است شامل لومپکتومی، ماستکتومی یا انواع جراحی‌های زیبایی و بازسازی پستان باشد.

لومپکتومی و ماستکتومی

لومپکتومی و ماستکتومی

لومپکتومی به معنی برداشتن توده سرطانی همراه با تعداد محدودی از بافت‌های سالم اطراف آن بدون از بین بردن کل سینه است. معمولاً در مواردی که سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شده و توده سرطانی کوچک باشد، این نوع جراحی انجام می‌شود.

در مقابل، ماستکتومی عمل برداشتن کل پستان به همراه توده سرطانی است و برای سرطان‌هایی که در سینه گسترش یافته‌اند یا جلوگیری از عود بیماری انجام می‌شود.

جراحی‌های زیبایی و بازسازی

جراحی‌های زیبایی و بازسازی پستان بعد از ماستکتومی به بیماران کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن از آسیب‌های زیبایی ناشی از برداشت سینه بهبود یابند. در این نوع جراحی، پوست و بافت‌های لازم از بخش‌های دیگر بدن بیمار برداشته و برای بازسازی سینه در محل برداشته شده از بین برده می‌شود.

نکته مهم: برای جراحی‌های زیبایی و بازسازی پستان، بهتر است از جراحان محترم و متخصص مراجعه کنید تا از عوارض ناشی از ناموفقیت جراحی جلوگیری شود.

درمان‌های دارویی و شیمی‌درمانی

یکی از گزینه‌های پرکاربرد و مهم در درمان سرطان سینه، به‌کارگیری درمان دارویی و شیمی‌درمانی است. در این روش‌ها، داروهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی را متوقف یا کاهش می‌دهند. این داروها عموماً به صورت وریدی و یا خوراکی مصرف می‌شوند.

برای انواع خاصی از سرطان‌های سینه، در کنار شیمی‌درمانی، داروهای هورمونی نیز استفاده می‌شوند. این داروها، تأثیر هورمون‌ها بر روی سلول‌های سرطانی را کاهش می‌دهند و باعث کند شدن رشد آن‌ها می‌شوند.

هر دو روش درمانی، شیمی‌درمانی و هورمون‌درمانی، بسته به نوع و شدت سرطان سینه، خود به خود یا به صورت ترکیبی با دیگر روش‌های درمانی اعم از جراحی و پرتودرمانی، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 1. شیمی‌درمانی: از داروهای مختلفی برای این منظور استفاده می‌شود که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و بسته به نوع و شدت سرطان سینه انتخاب می‌شوند.
 2. هورمون‌درمانی: بر خلاف شیمی‌درمانی که بر روی تمام سلول‌های بدن تأثیر دارد، هورمون‌درمانی تنها بر روی سلول‌های سرطانی تأثیر می‌گذارد و عوارض جانبی کمتری نسبت به شیمی‌درمانی دارد.

انتخاب روش مناسب برای درمان سرطان سینه واقع‌بینانه‌ترین گزینه است. تیم درمانی شامل پزشکان متخصص، رادیولوژیست‌ها و دیگر متخصصان به تعیین بهترین روش درمانی کمک خواهند کرد.

نقش پرتو درمانی در از بین بردن سلول‌های سرطانی

پرتو درمانی یکی از روش‌های درمانی سرطان سینه است که با استفاده از پرتوهای فوق‌العاده قدرتمند، در کشتن یا کاهش سلول‌های سرطانی مؤثر است. این روش درمانی به صورت مکمل در کنار جراحی و شیمی‌درمانی به کار می‌رود. پرتو درمانی با کاهش یا از بین بردن سلول‌های سرطانی دانه‌های باقی‌مانده پس از جراحی کمک‌کننده است و می‌تواند احتمال بازگشت بیماری را کاهش دهد.

پرتو درمانی در کنار جراحی یا شیمی‌درمانی به کار می‌رود.

پرتو درمانی معمولاً به صورت روزانه یا هفتگی صورت می‌گیرد. مدت زمان درمان بستگی به شدت و پیچیدگی بیماری دارد و می‌تواند چند هفته تا چند ماه طول بکشد. در طول درمان، بیمار همچنین ممکن است نیاز به مشاوره و روان‌درمانی داشته باشد تا بهتر بتواند با عوارض ناشی از روش درمانی مقابله کند.

 1. جلوگیری از بازگشت بیماری پس از جراحی
 2. کاهش احتمال پیشرفت و گسترش واحدهای سرطانی
 3. کنترل انتشار سرطان به اعضای دیگر بدن

با وجود اینکه پرتو درمانی در از بین بردن سلول‌های سرطانی موثر است، اما ممکن است عوارضی مانند الودگی پوست، خستگی، تهوع و ایجاد برخی مشکلات بماند. اما برای به حداقل رساندن این عوارض می‌توان از راهنمایی‌های پزشک پیروی کرد.

مزایای پرتو درمانی عوارض پرتو درمانی
کشتن یا کاهش سلول‌های سرطانی خستگی
جلوگیری از بازگشت بیماری تهوع و استفراغ
کنترل انتشار سرطان به اعضای دیگر بدن گاهی اوقات دردهای بالقوه

درمان‌های هورمونی و هدفمند

در برخی موارد، درمان هورمونی سرطان سینه برای کنترل رشد سرطان بسیار مؤثر است. این نوع درمان به منظور مسدود کردن یا کاهش هورمون‌های خاصی مانند استروژن و پروژسترون که به رشد سرطان سینه کمک می‌کنند، انجام می‌شود.

درمان ‌های هدفمند سرطان سینه نیز به‌عنوان یکی از روش‌های درمانی پیشرفته استفاده می‌شوند. این درمان‌ها به طور خاص به مهار رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی می‌پردازند و از انتشار آنها به بافت‌های دیگر بدن جلوگیری می‌کنند.

هدف اصلی این درمان‌ها کاهش رشد سرطان و کنترل انتشار آن به سایر ارگان‌ها است.

برای درک بهتر درمان‌های هورمونی و هدفمند، در جدول زیر روش‌های متداولی را که در این زمینه استفاده می‌شوند، بررسی کرده‌ایم.

دسته‌بندی دارو نحوه عملکرد
درمان هورمونی تموکسیفن مسدود کردن عملکرد استروژن در بافت‌های سینه
درمان هورمونی اینیبیتورهای آروماتاز کاهش سطح هورمون استروژن در بدن
درمان هدفمند تراستوزوماب مهار کردن سلول‌های سرطانی که ژن HER2 در آنها فعال است
درمان هدفمند اِورولیموس کاهش تکثیر سلول‌های سرطانی به صورت خاص

به علت متفاوت بودن نوع و مرحله سرطان سینه در افراد مبتلا و همچنین واکنش بدن به داروها، توصیه می‌شود که با مشورت پزشک خود تصمیم‌گیری کنید.

خلاصه

سرطان سینه یکی از شایع‌ترین و خطرناک‌ترین سرطان‌هایی است که زنان با آن روبرو هستند. در این مقاله، به بررسی علائم سرطان سینه، عوامل خطر، روش‌های تشخیص و درمان‌های متنوعی پرداخته‌ایم. با داشتن آگاهی کافی و برخورد پیشگیرانه می‌توان خطر ابتلا به این بیماری را کاهش داد و در صورت تشخیص به موقع، احتمال درمان موفقیت‌آمیز را افزایش داد.

در این راهنمای کامل، به بحث در مورد فاکتورهای ژنتیکی و سبک زندگی برای کاهش خطر سرطان سینه پرداختیم. همچنین اهمیت غربالگری‌های منظم مانند ماموگرافی برای تشخیص زودهنگام این سرطان بررسی شده است.

گزینه‌های درمانی متنوعی برای مقابله با سرطان سینه وجود دارد که شامل جراحی (لومپکتومی یا ماستکتومی)، شیمی‌درمانی، پرتو درمانی، هورمون‌درمانی و درمان‌های هدفمند می‌شود. درمان مناسب بستگی به مرحله و نوع سرطان دارد.

FAQ

چگونه می‌توان از سرطان سینه پیشگیری کرد؟

از طریق تغذیه سالم، ورزش منظم، کنترل وزن، غربالگری‌های منظم مانند ماموگرافی و اجتناب از دخانیات و الکل به پیشگیری از سرطان سینه کمک می‌کنید.

چه علائمی برای شناسایی سرطان سینه وجود دارد؟

علائمی مانند توده در سینه یا زیر بغل، تغییر سایز یا شکل پستان‌ها، ترشح مایعات غیرطبیعی از نوک پستان، تغییر در رنگ و اندازه نوک سینه، احساس درد در بافت سینه و خارش نوک سینه می‌توانند نشانه‌هایی از سرطان سینه باشند.

چه روش‌هایی برای تشخیص سرطان سینه وجود دارد؟

ماموگرافی، ام‌آرآی سینه و سونوگرافی از روش‌های تصویربرداری و تشخیص سرطان سینه هستند. بیوپسی نیز برای تایید نهایی تشخیص به‌کار می‌رود.

چه گزینه‌های درمانی برای سرطان سینه موجود است؟

درمان سرطان سینه شامل روش‌های مختلفی مانند جراحی (لومپکتومی یا ماستکتومی)، شیمی‌درمانی، پرتو درمانی، هورمون‌درمانی و درمان‌های هدفمند می‌شود.

چه تفاوتی بین لومپکتومی و ماستکتومی وجود دارد؟

لومپکتومی عمل برداشتن توده سرطانی بدون از بین بردن کل سینه است، در حالی که ماستکتومی شامل برداشتن کل پستان می‌شود.

درمان‌های پرتو درمانی و هورمونی برای سرطان سینه چگونه کار می‌کنند؟

پرتو درمانی از پرتوهای قدرتمند برای کشتن یا کاهش سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. درمان‌های هورمونی برای مسدود کردن یا کاهش هورمون‌های خاصی که به رشد سرطان کمک می‌کنند انجام می‌شود.

اشتراک در
اطلاع از
لطفا امتیاز بدهید*
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میزان مطالعه این مقاله